Școala Încrederii spune „STOP” violenței în școli

Școlile din România sunt mai periculoase ca niciodată. Conform Ministerului Educației, în ultimul an școlar au fost semnalate cu aproape o treime mai multe acte de violență față de anul precedent. Mai mult, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății, România se află pe locul 3 în UE în ceea ce privește bullyingul școlar, iar studiile organizației Salvați Copiii spun că 1 elev din 2 este amenințat, umilit sau agresat fizic. Școala Încrederii, cel mai mare program de educație din România, face apel la începerea unei „Revoluții în Educație” demarând campania „Spune STOP violenței în școli” pentru a ne menține copiii în siguranță. Elevii, părinții și profesorii sunt invitați să-și spună poveștile, ce pot fi trimise, anonim sau nu, printr-un chestionar disponibil pe website-ul nostru.

Află mai multe despre proiectul nostru